A styczniu 2014 pojechałam na klify jeszcze raz i zrobiłam kolejny wpis, z nowszymi zdjęciami i informacjami.

Szukając zdjęcia na główną stronę bloga odgrzebałam zdjęcia z mojego wyjazdu na południe Anglii. Eastbourne to małe nadmorskie miasteczko, które przez Anglików nazywane jest miastem emerytów. Jest bardzo spokojnie, życie płynie wolniej, są wszystkie potrzebne do przeżycia sklepy. I to wszystko. Jest molo, piękna plaża, charakterystyczna angielska nadmorska architektura. I co najważniejsze Eastbourne jest idealnym miejsce wypadowym aby zobaczyć Seven Sisters, które leżą pomiędzy Eastbourne a Seaford. Seven Sisters to nazwa białych klifów. Ja odwiedziłam ten leżący najbliżej Easbourne.

Dojazd z Londynu jest prosty: pociągi z London Victoria lub drugiej stacji na trasie, Clapham Junction, odjeżdżają co 30 minut; podróż trwa 1:30h. W Eastbourne należy wsiąść w autobus 13X jeżdżący na trasie Eastboutne- Brighton &Hove a to oznacza, że nie wysiadając z autobusu można dojechać do samego Brighton lub w drodze powrotnej dojechać do Brighton i stamtąd wrócić do Londynu. Bilety na pociąg można normalnie kupić w kasie lub w maszynie sprzedające bilety. Polecam kupić return ticket i najlepiej kupować je z dużym wyprzedzeniem bo w Anglii im wcześniej tym taniej. Plus warto nie wsiadać do pociągu w tak zwanych peak hours, bo bilety są wtedy  droższe. Ma to na celu „zniechęcenie” turystów do korzystania z komunikacji ponieważ wszyscy dojeżdżają do pracy i jest masakrycznie tłoczno. Dlatego kolejność jest następująca: 7:30-9:30 commuters, 9:30-17:30 tourists i 17:30-19:30 commuters

Jadąc autobusem 13X najlepiej wysiąść na przystanku Briling Gap.  Zaraz przy zejściu z klifu znajduje się knajpka  oraz czerwona budka telefoniczna. Z góry widać po prawej stronie pozostałe Seven Sisters a na lewo Eastbourne. Największe wrażenie zrobił na mnie moment, jak podeszłam po same klif spojrzałam w góre i nie widziałam końca białej ściany. Klify są kredowe i bez problemu odłamkami można pisać po  tablicy lub asfalcie. Jeśli pogoda jest dobra to dobrą opcją jest dojazd do Birling Gap i wracanie na nogach do Eastbourne przechodząc przez Beachy Head (jeden z Seven Sisters).
Advertisements